Religia

21.01.2017

Szczęść Boże!

Podczas katechezy rozmawialiśmy na temat zakończonego okresu Bożego Narodzenia. Z pomocą figurek z szopki betlejemskiej stworzyliśmy inscenizację, podczas której dokładnie omawialiśmy wszystkie wydarzenia związane z Bożym Narodzeniem. W starszych klasach czytaliśmy wybrane fragmenty Pisma Świętego. Mówiliśmy również o znaczeniu przybycia Mędrców. Dzieci z klas 2, 3 i 4 grały w bingo świąteczne.

Zadanie domowe dla klasy 3 i 4:

proszę wypełnić kartki ksero , które dotyczą przybycia trzech Mędrców. Proszę, aby dzieci przyniosły Biblię/ Nowy Testament.

Pozdrawiam,

Monika Rogowska

09.12.2017

Szczęść Boże!

Podczas katechezy rozmawialiśmy na temat adwentu jako czasu oczekiwania na narodziny Jezusa. Mówiliśmy o symbolice wieńca adwentowego. Razem z dziećmi tworzyliśmy nasz wspólny wieniec adwentowy, który składa się z odrysowanych na kartce papieru dłoni dzieci.

Dziękuję bardzo wszystkim za zaangażowanie w pracę naszego chórku. Dzieci wystąpią ponownie na mszy świętej 14- go stycznia.

Pozdrawiam,

Monika Rogowska

02.12.2017

Szczęść Boże!

Na ostatniej katechezie rozmawiałam z dziećmi o Zwiastowaniu. Dzieci oglądały fragment filmu animowanego, który dotyczył Zwiastowania. Rozmawialiśmy o tym wyjątkowym spotkaniu Anioła Gabriela z Maryją. Ta katecheza była wprowadzeniem do Adwentu jako do czasu oczekiwania na narodziny Jezusa. Muszę w tym miejscu podzielić się refleksją, że dzieci odpowiadając na moje pytanie , na kogo czekamy w Adwencie wymieniały głównie elfa i Mikołaja. Czasami wydaje się nam coś bardzo oczywiste, ale dla naszych dzieci to już takie oczywiste nie jest. Zachęcam Państwa do rozmowy z dziećmi na temat Bożego Narodzenia i przekonania się osobiście, na ile dzieci rozumieją istotę tego święta. Rozdałam dzieciom karty pracy, które uzupełnialiśmy. Kartkę należało włożyć do folderu.

Ponownie proszę o to, aby każde dziecko miało folder z plastikowymi koszulkami.

Zadaniem domowym było pokolorowanie ilustracji dotyczącej Zwiastowania.

11.11.2017

Szczęść Boże!

Podczas katechezy rozmawialiśmy na temat Dnia Zmarłych. Mówiliśmy o tym, jakim szczególnym miejscem jest cmentarz. Porównywaliśmy , jak wyglądają cmentarze w Polsce i w USA. Mówiliśmy o modlitwie za zmarłych. W starszych klasach uczyłam dzieci modlitwy "Wieczny odpoczynek ". Rozmawialiśmy o tradycjach związanych z Dniem Zmarłych. Nadal uczyliśmy się piosenki "Święty uśmiechnięty". Jako zadanie domowe dzieci mają dokończyć kolorowanie kartek przedstawiających korowód świętych.

Ogromnie dziękuję wszystkim dzieciom i rodzicom za obecność na niedzielnej mszy świętej. Występ dzieci wszystkim się bardzo podobał.  Kolejna msza święta z udziałem dzieci odbędzie się 10 – go grudnia. Chcemy wprowadzić nowe piosenki, więc prosimy chórzystów o pozostanie po zajęciach szkolnych. Próbę poprowadzą pani kinga Ferguson wraz z panią Magdą Schiffer. Próba zakończy się o godzinie 2.30.

Pozdrawiam,

Monika Rogowska

 

04.11.2017

Szczęść Boże!

Na ostatniej katechezie rozmawiałam z dziećmi na temat uroczystości Wszystkich Świętych. Mówiliśmy o tym, kto to jest święty. Wymienialiśmy cechy charakteru, które charakteryzują świętego. Opowiadałam dzieciom o św. Dominiku Savio- najmłodszym świętym. Dominik jako mały chłopiec zainspirowany kazaniem św. Jana Bosco, który był jego nauczycielem, zapragnął w swoim życiu robić wszystko w taki sposób, aby osiągnąć świętość. U czyliśmy się piosenki Arki Noego "Taki duży, taki mały może świętym być". Na listopadowych katechezach będziemy uczyć się zwrotek tej piosenki. Refren dzieci znają wyśmienicie i wiele radości przynosi im śpiewanie tej piosenki wraz z pokazywaniem.

Święty zawsze uśmiechnięty- duzy tekst

Rozdałam dzieciom obrazki do pokolorowania, które przedstawiają korowód świętych. Proszę, aby dzieci je pokolorowały i włożyły gotowe prace do folderów. Najładniejsze prace zamieścimy na gazetce.

W niedzielę na mszy świętej ponownie zaśpiewa nasz chórek. Dzieci, które chcą śpiewać, proszone są o pozostanie po zajęciach szkolnych na próbę, którą poprowadzi pani Kinga Ferguson.

Pilk z piosenkami, które zaśpiewamy znajduje się poniżej:

W Imię Ojca I Syna I Ducha Świętego

Za wszystko Ci Boże dziękować muszę

Pozdrawiam,

Monika Rogowska

14.10.2017

Szczesc Boze!

Podczas katechezy rozmawialismy o rozancu. Tlumaczylam dzieciom, jak modlic sie na rozancu. Rozmawialismy rowniez o intencjach rozancowych. Wiele dzieci przynioslo swoje rozance. Dziekuje bardzo za zaangazowanie ze strony rodzicow. Dziekuje rowniez wszytkim dzieciom, ktore wystapily w chorku podczas niedzielnej mszy swietej. Na nastepnej katechezie bedziemy mowic o tajemnicach rozancowych. Prosze, aby dzieci ponownie przyniosly swoje rozance.

Pozdrawiam serdecznie,

Monika Rogowska

07.10.2017

Szczesc Boze!

Podczas katechezy rozmawialismy na temat modlitwy rozancowej. Pokazywalam dzieciom, jak wyglada rozaniec. W starszych klasach lumaczylismy sobie znaczenie poszczegolnych koralikow oraz wyjasnialismy, jak nalezy odmawiac rozaniec. Opowiadalam dzieciom legende o tym, jak powstal rozaniec. Tlumaczylam rowniez geneze nazwy. Dzieci tworzyly nasz szkolny rozaniec. Kazde dziecko otrzymalo jeden symboliczny koralik rozancowy. Moglo na kartce wypisac intencje, ktora jest dla niego wazna i za co chce sie modlic. Gotowy rozaniec bedzie wywieszony na tablicy w holu szkoly.

Prosze, aby na nastepne zajecia dzieci przyniosly rozance oraz plastikowe foldery wraz z wpietymi koszulkami, do ktorych bedziemy wkladac prace dzieci.

W nastepna niedziele dzieci beda mialy mozliwosc spiewania podczas mszy swietej o godzinie 11.00. Proba do wystepu odbedzie sie w sobote po zajeciach szkolnych.

Dzieci zaspiewaja dwie piosenki:

 "W moim sercu mieszka Bog"

"W imie Ojca i Syna"

Pozdrawiam,

Monika Rogowska

 

30.09.2017

Szczesc Boze!

Ze wzgledu na probe do wystepu dzieci podczas Dozynek zajecia religii odbyly sie jedynie w klasach:1, 2 i 4.

Podczas katechezy w klasie 1- szej i 2- giej rozmaiwialam z dziecmi na temat Aniola Stroza. Wyjasnialismy sobie znaczenie postaci Aniola Stroza. Uczylismy sie rowniez modlitwy do Aniola Stroza. Wspolnie wyjasnialismy znaczenie jej slow.

Jako prace domowa prosze, aby dzieci pokolorowaly obrazek z Aniolem Strozem oraz przy pomocy rodzicow napisali, jak wyobrazaja sobie swojego Aniola Stroza. Prosze, aby otrzymane przez dzieci kartki byly wlozone do plastikowej koszulki i wpiete do folderu od religii.

W klasie 4 konczylismy wyjasnianie slow modlitwy "Ojcze nasz".

Prosze, aby na nastepne zajecia dzieci przyniosly rozance.

 

Pozdrawiam,

Monika Rogowska

23.09.2017

Szczesc Boze!


Ze wzgledu na proby do wystepu dzieci podczas Dozynek zajecia religii odbyly sie jedynie w klasach: 0,1,2 i 3.

Podczas katechezy skupilismy sie na wyjasnieniu symboliki znaku krzyza. Tlumaczylam dzieciom, co zancza poszczegolne slowa, ktore wypowiadamy, kiedy sie zegnamy. Mowilismy o tym, kiedy wykonujemy znak krzyza i w jaki sposob nalezy sie przezegnac. Rozmawialismy o tym, dlaczego krzyz jest wazny dla chrzescijan. Mowilismy tez o tym, ze rodzice moga rowniez czynic znak krzyrza na czole dzieci, aby w ten sposob dac im swoje blogoslawianstwo. Dzieci dzielily sie swiadectwem ze swoich rodzin, ze ich rodzice wlasnie tak robia. Zachecam Panstwa do pamietania o tym szczegolnym znaku. Dzieci byly niesamowicie dumne, kiedy o tym opowiadaly.

W przyszlym tygodniu bedziemy mowic o rozancu, wiec bardzo prosze, aby na zajecia, ktore odbeda sie 6 pazdziernika, dzieci przyniosly rozance. Jesli ktos nie ma, to oczywiscie nic nie szkodzi. Jesli jednak Panstwo posiadaja rozance, to prosze o zabranie ich do szkoly.

Pozdrawiam,

Monika Rogowska

 

 

16.09.20017

Szczesc Boze!

Ze wzgledu na przeprowadzone proby do wystepu dzieci podczas Dozynek zajecia z religii odbyly sie jedynie w klasach: 0, 2 i 4.

W klasie 0 byly to pierwsze zajecia z religii. Podczas naszego spotkania staralam sie zapoznac z dziecmi. Opowiedzialam im, co bedziemy robic na naszych zajeciach. Dzieci uczyly sie, jak sie przezegnac. Aby ulatwic dzieciom nauke, uczylismy sie piosenki.

W IMIĘ OJCA I SYNA

W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego,
Tak można najprościej modlić się do Niego.

Do Boga co właśnie, uśmiecha do nas się
I niebo przybliżyć Swym dzieciakom chce.

Do Boga co właśnie, uśmiecha do nas się
I niebo przybliżyć swoim dzieciom chce.

Podczas zajec w 2 klasie rozmawialismy na temat modlitwy do Aniola Stroza. Dzieci znaja rozne wersje tej modlitwy. Wyjasnialismy sobie, ze modlitwy te nieznacznie roznia sie od siebie, ale kazda z nich mowi o tym samym. Wspolnie tlumaczylismy sobie slowa tejze modlitwy.

W trakcie katechezy w 4 klasie rowniez rozmawialismy na temat modlitwy. Skupilismy sie na znaczeniu modlitwy Ojcze nasz. Dzieci otrzymaly kartki z zapisana modlitwa, ktorej tekst wspolnie wyjasnialismy.

Bardzo prosze, aby kazde z dzieci mialo jeden zwykly plastikowy folder (nie segregator) z 10- cioma wpietymi koszulkami foliowymi, do ktorych dzieci beda mogly wlozyc rozne materialy oraz swoje prace.

Pozdrawiam,

Monika Rogowska

09.09.2017

Szczesc Boze!

Z wielka radoscia spotkalam sie dziecmi w ostatnia sobote. Widac bylo ogromne zaangazowanie i entuzjazm dzieci. Ze szczerym sercem moge przyznac, ze dzieci czekaja na nauke nowych piosenek i kolejne projekty, ktore bedziemy realizowac w tym roku. Pomyslow i checi nam nie brakuje!

Podczas ostatniej katechezy mowilismy o tym, ze Pan Bog kocha kazdego z nas takimi, jacy jestesmy. Powrocilismy do okreslenia, ze wszyscy jestesmy DZIECMI BOZYMI. Ponownie je sobie wyjasnilismy. Mowilismy o tym, ze kazdy z nas jest inny, a przez to wyjatkowy. Dzieci wypisywaly na namalowanych balonikach wszystkie te cechy, ktore sprawiaja, ze sa wyjatkowe, jedyne oraz niepowtarzalne. Efekty naszej pracy bedzie mozna zobaczyc na jednej z tablic na korytarzu szkolnym.

Uczylismy sie rowniez piosenki pt. " Bog kocha mnie takiego, jakim jestem".

Bóg kocha mnie, G e C D
Takiego jakim jestem.
Raduje się każdym moim gestem.
Alleluja – Boża radość mnie rozpiera! Uuuu…..

Bardzo prosze, aby kazde z dzieci mialo jeden zwykly plastikowy folder (nie segregator) z 10- cioma wpietymi koszulkami foliowymi, do ktorych dzieci beda mogly wlozyc rozne materialy oraz swoje prace.

W razie pytan podaje swoje dane kontaktowe:

Monika Rogowska

rogowskamonica@gmail.com

832 941 2064

 

08.04.2017

Szczesc Boze!

Podczas dzisiejszej katechezy rozmawialismy na temat Niedzieli Palmowej. Wyjasnilam dzieciom znaczenie tego dnia oraz to, co sie wowczas wydarzylo. Pokazywalam dzieciom ilustracje obrazujace wjazd Jezusa do Jerozolimy. Mowilismy rowniez o zwyczaju plecienia palemek w Polsce, ktore swoim wygladem zasadniczo roznia sie od lisci palmowych. Zachecalam dzieci, aby wspolnie z rodzicami przygotowaly palemki. Nauczylam dzieci piosenki pt." A- a -a- a-lleluja".

A, a , a , a -lleluja!

Ho, ho, ho, ho- sanna!

Pan Bog kocha mnie!

Jego radosc jest w sercu mym!

Pozdrawiam,

Monika Rogowska

11.03.2017

Szczesc Boze!

Podczas katechezy rozmawialismy na temat Wielkiego Postu. Wytlumaczylam dzieciom znaczenie tego okresu. Mowilismy o znaczeniu slow post oraz  poscic. Wyjasnilismy sobie rowniez, jaka jest specyfika Wielkiego Postu. Dzieci napisaly na karteczkach swoje postanowienia wielkopostne, ktore zlozyly wspolnie przy oltarzu jako swoj dar.

Pozdrawiam,

Monika Rogowska

04.03. 2017

Szczesc Boze!

Tematem ostatniej katechezy byla Sroda Popielcowa. Omawialismy znaczenie tego dnia oraz symbolike posypania glow popiolem. Wyjasnilam dzieciom, ze Sroda Popielcowa inauguruje okres Wielkiego Postu.

Pozdrawiam,

Monika Rogowska

04.02 2017 & 11.02.2017

Szczesc Boze!

Ostatnie dwie katechezy poswiecilam na czytanie fragmentu Pisma Swietego z Ksiegi Rodzaju, ktory dotyczyl stworzenia swiata oraz czlowieka. Mlodsze dzieci sluchaly tekstu opartego na czytaniu. Omawialismy poszczegolne etapy stworzenia swiata. Dzieci malowaly na biezaco wielkoformatowy plakat. Kazde dziecko mialo mozliwosc domalowania poszczegolnego elementu swiata.  Powstaly przepiekne plakaty. Dzieci byly bardzo zaangazowane w analizowanie czytania z Pisma Swietego. Podczas drugiej katechezy rozmaiwialismy na temat stworzenia przez Boga czlowieka. Mlodsze dzieci spiewaly piosenke pt. " Kto stworzyl mrugajace gwiazdki?".

Pozdrawiam,

Monika Rogowska

14.01.2017 & 21.01.2017

Szczesc Boze!

Ostatnie dwie katechezy poswiecilam na rozmowy o Aniele Strozu. Staralam sie przyblizyc dzieciom postac Aniola Stroza, jego role i znaczenie w naszym zyciu. Dzieci uczyly sie modlitwy do Aniola Stroza oraz sluchaly piosenki Magdy Aniol pt. "Aniol Stroz". Rozdalam dzieciom do pokolorowania obrazki, ktore maja symbolizowac nieustanna opieke Aniola Stroza.

Pozdrawiam,

Monika Rogowska

07.01.2017

Szczesc Boze!

Podczas katechezy staralam sie przyblizyc dzieciom znaczenie Swieta Objawienia Panskiego, ktore potocznie jest zwane jako Swieto Trzech Kroli. Przeczytalam dzieciom kolejne opowiadanie z ksiazki pt. "Moje pierwsze Boze Narodzenie", ktore w prostych slowach opisuje przybycie Trzech Medrcow do Jezusa. Wyjasnilam dzieciom symbolike darow, jakie przyniesli Krolowie. Omowilismy rowniez zwyczaj pisania na drzwiach poswiecona kreda skrotu lacinskiej sentencji K+M+B. Rozdalam dzieciom kartki z symbolicznymi drzwiami do domu, do ktorego puka Jezus. Prosze, aby dzieci pokolorowaly obrazek oraz napisaly na drzwiach litery K+M+B i dopisaly obecny rok, 2017.

Pozdrawiam,

Monika Rogowska

10. 12.2016

Szczesc Boze!

Na dzisiejszej katechezie poznalismy historie narodzenia Jezusa. Czytalam dzieciom opowiadanie z ksiazki pt. "Moje pierwsze Boze Narodzenie". Wspolnie spiewalismy rowniez pastoralke Arki Noego pt. "Swiec Gwiazdeczko". Ponizej zamieszam slowa piosenki:

1. Zaprowadź mnie, prosto do Betlejem
zaprowadź mnie, gdzie Bóg narodził się
zaprowadź mnie, nie mogę spóźnić się x2

Ref: Świeć, gwiazdeczko, mała świeć
do Jezusa prowadź mnie x2

2.Narodził się, Bóg stąpił na Ziemie
Narodził się, by uratować mnie
Narodził się i nie zostawił mnie x2

Ref: Świeć, gwiazdeczko, mała świeć
do Jezusa prowadź mnie x2

3. Czekaja tam, Józef i Maryja
Śpiewają nam, śpiewają gloriia
To gloriia, święta historiia x2

Ref: Świeć, gwiazdeczko, mała świeć
do Jezusa prowadź mnie x2

Zaprowadź mnie, prosto do Betlejem
zaprowadź mnie, gdzie Bóg narodził się
zaprowadź mnie, nie mogę spóźnić się x2

Ref: Świeć, gwiazdeczko, mała świeć
do Jezusa prowadź mnie x2

Pozdrawiam,

Monika Rogowska

3.12. 2016

Szczesc Boze!

Podczas zajec rozmawialismy o znaczeniu Adwentu. Mowilismy o tym, dlaczego taki czas jest nam potrzebny. Wyjasnilismy znaczenie wienca adwentowego i symbolike swieczek, ktore sa na nim umieszczone. Rozdalam dzieciom kartke z ilustracja wienca adwentowego, ktory nalezy pokolorowac. Druga kartka przedstawia zlobek z Dzieciatkiem Jezus. Dzieci podczas Adwentu powinny przygotowywac sie do Bozego Narodzenia poprez wykonywanie dobrych uczynkow. Niech kazdy dobry uczynek bedzie uwieczniony na kartce za pomoca symbolicznego zdzbla sianka, ktore nalezy przykleic w zlobku.

Pozdrawiam,

Monika Rogowska

12.11.2016

Szczesc Boze!

W tym tygodniu rozmawialam z dziecmi na temat Dnia Zadusznego. Wytlumaczylam dzieciom nazwe tego swieta i jego znaczenie tego naszej wierze. Rozmawialismy o tym, jak wazna jest modlitwa za zmarlych i o pamiec o tych, ktorzy odeszli. Rozmawialismy tez o zwyczajach, jakie nam towarzysza tego dnia. Z niektorymi klasami udalo mi sie przejsc do koscwiola, aby pokazac dzieciom zdjecia naszych zmarlych parafian lub bliskich z naszych rodzin, ktore zostaly przyniesione do kosciola, aby upamietnic ich obecnosc w naszym zyciu. Chcialam uswiadomic dzieciom, ze nie zawsze mozemy odowiedzic groby zmarlych, ale mozemy zamiast tego zapalic znicz w kosciele lub zlozyc kwiaty.

Porzdrawiam serdecznie,

Monika Rogowska

29.10.2016

Szczesc Boze!

Na zeszlej katechezie rozmaiwalismy na temat Dnia Wszystkich Swietych. Zastanawialismy sie, jakie cechy charakteryzuja osobe swieta. Rozmawliaismy o tym, co nalezy zrobic, aby zyc na wzor swietego. Dzieci opowiadaly o osobach ze swojego otoczenia, ktore uwazaja za osoby swiete. Okazuje sie, ze babcie i dziadkowie sa niedoscignionym wzorem dla naszych pociech. Mowilismy rowniez o znaczeniu naszych imion i wplywu swietych patronow na nasze zycie. Jesli dziecko nosi imie jakiegos swietego, to zachecam Panstwa do wyszukania w internecie historii zycia tego swietego i opowiedzenia jej dziecku. Na koniec katechezy uczylismy sie piosenki Arki Noego pt. "Swiety usmiechniety".Zamieszczam ponizej slowa piosenki, ktora bardzo spodobala sie wszystkim.

Taki duży, taki mały, może świętym być…

Taki gruby, taki chudy, może świętym być…
Taki ja i taki ty może świętym być…
Taki ja i taki ty może świętym być…

Święty kocha Boga, życia mu nie szkoda,
Kocha bliźniego, jak siebie samego…
Święty kocha Boga, życia mu nie szkoda,
Kocha bliźniego, jak siebie samego…

Taki duży, taki mały . . .

Kto się nawróci, ten się nie smuci:
Każdy święty chodzi uśmiechnięty.
Tylko nawrócona jest zadowolona:
Każda święta chodzi uśmiechnięta…

Taki duży, taki mały . . .

Nic nie potrzebuje, zawsze się raduje,
Bo święta załoga kocha tylko Boga…
Nic nie potrzebuje, zawsze się raduje,
Bo święta załoga kocha tylko Boga…

Taki duży, taki mały . . .

/wstawka, na tle melodii dzieci czytają:/

Święty Tomaszu z Aquinu, święty Ignacy z Loyoli,
święty Franciszku Xawery, święty Stanisławie Kostko,
święty Wincenty z Paulo, święty Janie Mario Vianney,
święty Janie Bosco, święta Katarzyno z Sieny…

Gdzie można dzisiaj świętych zobaczyć?
Są między nami w szkole i w pracy!
Gdzie można dzisiaj świętych zobaczyć?
Są między nami w szkole i w pracy!

Taki duży, taki mały . . .

 

Zachecam rowniez do obejrzenia rozanca swietego, ktory zrobilismy 2 tygodnie temu. Kazdy rodzic moze odszukac paciorek wykonany przez swoje dziecko. Rozaniec wisi na tablicy po lewej stronie holu.

Pozdrawiam ,

Monika Rogowska

14.10.2016

Szczesc Boze!

Sobotnie zajęcia były pierwszymi zajęciami z religii w tym roku.  Muszę przyznać, że był to dla mnie bardzo miły czas i mam nadzieję, że dla Waszych dzieci również. 

Rozmawialiśmy bardzo ogólnie na temat Boga, religii oraz wiary. W młodszych klasach ustaliliśmy, że Pan Bóg nie jest chłopcem, ani nie jest dziewczynka, więc długa droga przed namiJ Rozmawialiśmy o tym, że jesteśmy dziećmi Bożymi. Wspominaliśmy chrzest św. jako ważne wydarzenie w naszym życiu.

Chciałabym w tym miejscu  poprosić Was, abyście znaleźli chwile na to, aby opowiedzieć dzieciom o dniu, w którym Wasze dziecko otrzymało chrzest święty. Może pokażecie im zdjęcia? Może wspólnie obejrzycie pamiątki? Niech to będzie  czas, w którym, mimo pośpiechu codziennego dnia , przypomnimy sobie, że jesteśmy dziećmi Bożymi. Może któres z dzieci zechce przynieść zdjęcia lub pamiątki na natepną katechezę?

Podczas zajęć uczyliśmy się również piosenki pt. “W imię Ojca I Syna”. To świetny sposób, aby nauczyć młodsze dzieci znaku krzyża. Jeśli ktoś chce poćwiczyć piosenkę razem z dzieckiem, zamieszczam poniżej słowa :

 

W IMIĘ OJCA I SYNA

W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego,
Tak można najprościej modlić się do Niego.

Do Boga co właśnie, uśmiecha do nas się
I niebo przybliżyć Swym dzieciakom chce.

Do Boga co właśnie, uśmiecha do nas się
I niebo przybliżyć Swym dzieciakom chce.

Pozdrawiam serdecznie,

Monika Rogowska