16 listopada 2024
Lekcja 9
Temat: „Jak powstała Warszawa?”.
Szanowni Rodzice,
Nasze ostatnie zajęcia rozpoczęły się tradycyjnym apelem, po którym przeszliśmy do klasy i sprawdziliśmy pracę domową. Uczniowie w cudowny sposób poradzili sobie z odczytaniem wiersza „Wisła”. Dziękuję!
Tydzień temu przekazałam uczniom ich dyktanda, które miały wrócić do mnie z podpisem jednego z rodziców. Uczyniła to tylko jedna osoba. Bardzo Państwa proszę o ich podpisanie i zwrot do mnie.
Nasze zajęcia oscylowały wokół legendy o Warsie i Sawie, czyli o dwóch postaciach, które wpłynęły na założenie miasta o nazwie Warszawa oraz o jego symbolu, jakim dla tego miasta stała się Syrenka.
Przeczytałam uczniom opowiadanie „Jak powstała Warszawa?” ze stron 96-97. Odpowiadaliśmy na pytania do tekstu oraz wykonywaliśmy ćwiczenia ze stron 98-99.
W dalszym ciągu pracowaliśmy nad utrwaleniem sobie części mowy zwanej przymiotnikiem oraz ćwiczyliśmy utrwalanie wyrazów przeciwstawnych, które wystąpiły we wszystkich wykonywanych przez nas ćwiczeniach.
Praca domowa na 23 listopada:
- nauczyć się ostatnie 2 akapity opowiadania (strona 97 od słów „W ten sposób młody rybak.…”, aż do jego końca;
- nauczyć się pisać prawie wszystkie przymiotniki (poza tchórzliwy) występujące w ćwiczeniu 1 i 2 na stronie 98 (niebieska i łososiowa ramka)-wybiorę kilka z nich, będę je wypowiadała w języku angielskim, a uczniowie będą je musieli zapisać w języku polskim (jeśli oczywiście właściwie je przetłumaczą:-));
- przypominam o uzupełnieniu WSZYSTKICH tematów lekcji w zeszytach – będę je zabierała do sprawdzenia właśnie w najbliższą sobotę.
Pozdrawiam
Dagmara Szymańska-Żyglicki
9 listopada 2024
Lekcja 8
Temat: Święto Niepodległości.
Drodzy Rodzice,
Nasze ostatnie zajęcia rozpoczęliśmy odśpiewując uroczyście hymn Polski. Dziękuję, że wszyscy uczniowie mieli na sobie czerwone koszulki, a najbardziej cieszę się z tego, że wszyscy uczniowie byli tym razem obecni na zajęciach.
Na początku sprawdziliśmy pracę domową, po której zapisaliśmy temat lekcji i pracowaliśmy na materiałach dotyczących Dnia Niepodległości. Były to 4 luźne kartki o numerach 4,5,8,9. Ze smutkiem powiem, że tylko dwoje uczniów przeczytało wzorowo fragment czytanki „Pierwszy listopada”.
Podczas ostatnich zajęć skupiliśmy się przede wszystkim na zapamiętaniu, że Polska obchodzi swoje urodziny w łatwym do zapamiętania dniu i miesiącu, bo to 11/11 i że 100 urodziny obchodziła w 2018 roku, więc od tej daty powinno być nam prościej odliczać jej coroczne urodziny.
Z Trzech Ojców Niepodległości skupiłam się wyłącznie na sylwetce Józefa Piłsudskiego.
Z podręcznika przeczytałam uczniom wiersz „Wisła” ze strony 76, który był doskonałą powtórką części mowy zwanej przymiotnikiem i odpowiadającym na pytania jaki?/jaka?jakie?.
Odpowiedzieliśmy na pytania do wiersza oraz wykonaliśmy ćwiczenie 7 ze strony 76. Objaśniłam uczniom ćwiczenia ze strony 77, które zadałam im do wykonania w domu.
Praca domowa na 16 listopada:
- wykonać ćwiczenie nr 8 i 9 ze strony 77;
- przetłumaczyć wyrazy ze „słowniczka” (czerwone kółeczko w domu) ze strony 77 i 78;
- nauczyć się czytać jednej strofy (zwrotki) wiersza „Wisła” ze strony 76.
Pozdrawiam serdecznie i do soboty:-)
Dagmara Szymańska-Żyglicki
2 listopada 2024
Lekcja 7
Temat: Dzień Wszystkich Świętych.
Szanowni Rodzice,
Po tradycyjnym apelu, którym zawsze rozpoczynamy nasze sobotnie spotkania, przeszliśmy do klasy i sprawdziliśmy pracę domową zadaną 2 tygodnie temu.
Prawie wszyscy uczniowie przepięknie przeczytali opowiadanie „Mama lekarz”.
Tematem naszych zajęć był 1 listopada, czyli przypadający na ten dzień Dzień Wszystkich Świętych. Przeczytałam uczniom opowiadanie „Pierwszy listopada” ze stron 79-80.
Następnie odpowiadaliśmy na pytania do tekstu oraz rozmawialiśmy na temat wizyt na cmentarzu i odwiedzania tam swoich bliskich.
Z podręcznika wykonaliśmy zadanie nr 1 ze strony 81 oraz ćwiczenie nr 4 ze strony 82, w którym powtórzyliśmy sobie czas teraźniejszy, przyszły i przeszły.
Po przerwie na świeżym powietrzu „analizowaliśmy” wiersz „Listopad” ze strony 83.
Praca domowa na 9 listopada:
- nauczyć się czytać dwa pierwsze paragrafy naszej czytanki „Pierwszy listopada” (od początku, a kończąc na ….i się modlą);
- przetłumaczyć słowa ze strony 86 (czerwone kółeczko z napisem w domu);
- wykonać ćwiczenie 7 i 8 ze stron 84-85 (uczniowie poznali regułę, że jeśli po spółgłosce miękkiej jest samogłoska, to w większości wyrazów przed samogłoską głoska miękka jest zmiękczana za pomocą I, czyli SI, CI, ZI, NI, itp.;
- nauczyć się pisać NA PAMIĘĆ słowa: harcerz, znicz, krzyż, wieniec, chryzantema.
Pozdrawiam serdecznie
Dagmara Szymańska-Żyglicki
19 października 2024
Lekcja 6
Temat: Zawody.
Szanowni Rodzice,
Nasze zajęcia rozpoczęliśmy tradycyjnym apelem, po którym przeszliśmy do klasy i sprawdziliśmy pracę domową.
Tematem naszych zajęć były zawody, ale nie te sportowe, tylko te, które wykonują ludzie: lekarz, prawnik, inżynier, malarz, fryzjer, sprzedawca, itd.
Wiele z zawodów zapisaliśmy w zeszycie wraz z ich anglojęzycznymi odpowiednikami. Ponadto do każdego zawodu musieliśmy przypisać chociaż jeden atrybut, np. fryzjer=nożyczki, malarz=pędzel, itd.
Z podręcznika przeczytałam uczniom opowiadanie „Mama lekarz” ze stron 47-48, a następnie wykonaliśmy ćwiczenie 1 ze strony 49, które było także powtórką rzeczowników:-), ćwiczenie 2 ze strony 50 oraz rozpoczęliśmy ćwiczenie nr 3 ze strony 50.
Praca domowa na sobotę 2 listopada:
- nauczyć się czytać opowiadanie „Mama lekarz” ze stron 47-48;
- przetłumaczyć wyrazy ze strony 53 (czerwone kółeczko z napisem w domu);
- wykonać ćwiczenie 4 ze strony 51;
- dokończyć ćwiczenie 3 ze strony 50 (pamiętać o wykorzystaniu różnych kolorów kredek) i połączeniu wyrazów strzałkami, a następnie 3 wybrane zdania wpisać do zeszytu.
Pozdrawiam serdecznie.
Dagmara Szymańska-Żyglicki
5 października 2024
Lekcja 5
Temat: „Pajęcza przeszkoda”.
Szanowni Państwo,
Przede wszystkim bardzo dziękuję za udział Waszych dzieci w corocznym festiwalu Dożynkowym.
Nasze ostatnie zajęcia rozpoczęliśmy od tradycyjnego apelu, po którym przeszliśmy do klasy i sprawdziliśmy pracę domową. Nadal proszę Państwa o regularne czytanie chociażby jednego zdania, bo już teraz da się wyczuć różnicę poziomów Waszych pociech. Nie chciałabym, aby ta różnica się pogłębiała.
To samo dotyczy pisania…Część uczniów bez problemu napisała dyktando składające się z jednego zdania, ale byli uczniowie, którzy oddali mi kartę z jednym napisanym wyrazem.
Uczniowie mieli 2 pełne tygodnie na nauczenie się pisania tego jednego zdania, więc jest mi podwójnie przykro, że nie wszyscy to zadanie wykonali.
Tematem naszych zajęć była przygoda rodziny bohaterki naszego podręcznika, czyli Ady podczas rodzinnej wycieczki.
Na stronach 38-39 znajduje się ilustracja przedstawiająca symbole jesieni. Odgadywaliśmy jak najwięcej wyrazów. Większość z nich powinna być zapisana w zeszytach.
Przeczytałam uczniom opowiadanie zatytułowane „Pajęcza przeszkoda” ze stron 40-41, a następnie odpowiadaliśmy na pytania do tekstu (strona 42).
W dalszej częsci zajęć rozmawialiśmy o środkach transportu oraz wycieczkach, które dzięki nim możemy odbywać (wykonaliśmy zadanie 2 i 3 ze strony 43 oraz 4 ze strony 44).
Praca domowa na 19 października:
- nauczyć się czytać opowiadanie „Pajęcza przeszkoda” ze stron 40-41;
- na stronie 42 przy kółeczku z ołówkiem wpisać trudne do przeczytania wyrazy;
- przetłumaczyć wyrazy znajduące się na stronie 46 (ćwiczenie oznaczone czerwonym kółeczkiem W DOMU).
Pozdrawiam serdecznie
Dagmara Szymańska-Żyglicki
21 września 2024
Lekcja 4
Temat: Jesień.
Szanowni Rodzice,
Nasze zajęcia rozpoczęliśmy apelem, po którym przeszliśmy do klasy i sprawdziliśmy pracę domową. Wszyscy uczniowie bardzo ładnie przeczytali czytankę, a następnie sprawdziliśmy pozostałe ćwiczenia.
Tematem naszej lekcji była nadchodząca pora roku JESIEŃ. Wytłumaczyłam uczniom różnicę pomiędzy astronomiczną i kalendarzową datą rozpoczęcia tej pory roku.
Przeczytaliśmy opowiadanie „Zupa z dyni” ze stron 62-63 i odpowiadaliśmy na pytania do czytanki ze strony 64 oraz wykonaliśmy ćwiczenie 2 ze strony 67, gdzie mieliśmy wspaniałą powtórkę liczebników porządkowych.
W dalszej części zajęć wyjaśniłam uczniom znaczenie powiedzenia „Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło”, a następnie rozmawialiśmy o naszych ulubionych zupach i powtarzaliśmy nazewnictwo ich składników (ćwiczenie 1 ze strony 66).
Praca domowa na 5 października:
- nauczyć się czytać wybrany fragment czytanki „Zupa z dyni” ze strony 62-63 (czytanka została podzielona na trzy części-mają sobie wybrać fragment);
- przygotować się do dyktanda – ćwiczyć w domu pisanie następującego zdania „Pogodny, ciepły dzień zachęcał do spaceru i zabaw na świeżym powietrzu”;
- wykonać ćwiczenie numer 3 ze strony 67;
- dokończyć zdanie ze strony 65 rozpoczynające się od słów MOJA ULUBIONA…., a następnie zaznaczyć składniki swojej ulubionej zupy.
Do zobaczenia na festiwalu!
Przypominam o planowanym pikniku u państwa Rudnickich w dniu 12 października 2024 r. W tym dniu NIE MA ZAJĘĆ SZKOLNYCH!
Pozdrawiam
Dagmara Szymańska-Żyglicki
14 września 2024
Lekcja 3
Temat: Polska.
Szanowni Państwo,
Nasze ostatnie zajęcia rozpoczęły się apelem, po którym pani Agnieszka Zielińska ogłosiła zwycięzców konkursu nt. „Kordiana” Juliusza Słowackiego, który był lekturą tegorocznego Narodowego Czytania. W konkursie brali udział uczniowie klas 7-8.
Następnie przeszliśmy do klasy i sprawdziliśmy pracę domową. Rozmawialiśmy również o naszym samopoczuciu wykorzystując słownictwo związane z emocjami.
Nadal bardzo proszę o pilnowanie tego, żeby Wasze dzieci regularnie coś czytały (jedno-dwa-trzy zadania, ale regularnie).
Tematem naszych zajęć była nasza Ojczyzna-Polska. Przeczytałam uczniom czytankę ze strony 71. Dużo mówiliśmy o głównych miastach Polski i symbolach tychże miast. Utrwalaliśmy kierunki świata, a przy okazji położenie gór oraz morza na mapie Polski:-)
Z podręcznika wykonaliśmy ćwiczenie 10 ze strony 26 i ćwiczenie 2 ze strony 74. Odpowiadaliśmy również na pytania do tekstu ze strony 72.
Praca domowa na 21 września:
- nauczyć się czytać opowiadanie „Polska” ze strony 71;
- na stronie 72 w miejscu zielonej kropki z ołówkiem-wpisać trudne do przeczytania słowo/słowa;
- wykonać ćwiczenie 1 ze strony 73;
- wykonać ćwiczenie 3 ze strony 74.
Bardzo proszę o informację, w których dniach Wasze pociechy będą mogły tańczyć podczas Dożynek.
W najbliższą sobotę PO zajęciach szkolnych będę wypożyczała stroje ludowe (w klasie przedszkolaków). Proszę, żeby jako pierwsze zgłaszały się rodziny, których dzieci będą tańczyły w oba dni.
Przypominam również o pikniku zaplanowanym na 12 października na terenie posiadłości państwa Rudnickich. Piknik jest w 100% sponsorowany przez Konsulat Generalny w Houston.
Pozdrawiam serdecznie.
Dagmara Szymańska-Żyglicki
7 września 2024
Lekcja 2
Temat: Szkoła.
Szanowni Rodzice,
Nasze zajęcia rozpoczęły się tradycyjnym apelem, po którym przeszliśmy do klasy i sprawdziliśmy pracę domową.
Przeczytaliśmy również naszą pierwszą czytankę, z której wystawiałam oceny. Podsumowując: większość uczniów całkiem dobrze czyta, ale są też tacy, którym to nie do końca wychodzi i mam wrażenie, że zgadują słowa:-( Bardzo Państwa proszę, jeśli wiecie, że czytanie nie jest mocną stroną Waszego dziecka, to spróbujcie znaleźć dosłownie pół minuty na przeczytanie jednego lub dwóch zdań każdego dnia.
Tematem naszych zajęć był powrót Ady (głównej bohaterki naszego podręcznika) do szkoły.
Przeczytałam uczniom czytankę ” Pierwszy dzień w szkole” ze stron 20-21, a następnie odpowiadaliśmy na pytania do niej, a w miejscu kółeczka z ołówkiem wpisaliśmy trudne dla każdego z nas słowo, które wystąpiło w czytance.
Uzupełniliśmy również stronę 23 imionami naszych uczniów oraz pani nauczycielki:-) Próbowałam utrwalić różnice między miesiącami, a porami roku (to zawsze jest dla nich trudne do zapamiętania:-)) oraz zwróciłam uwagę na polski zapis pór roku i miesięcy (w jęz. angielskim wielką/dużą literą, natomiast w jęz. polskim zawsze małą).
Wytłumaczyłam uczniom sens wiersza „Wrzesień” ze strony 19 oraz na dużą obecność rymów w wierszu „Szkoła” ze strony 29. Do obu wierszy odpowiadaliśmy na pytania sprawdzające ich zrozumienie.
Wykonaliśmy również ćwiczenie ze strony 22 (uzupełnianie wyrazami przeciwstawnymi, tzw. antonimami).
Pod koniec zajęć odbyła się próba tańców na Dożynki.
Praca domowa na 14 września:
- nauczyć się czytać czytankę „Pierwszy dzień w szkole” ze stron 20-21;
- wykonać ćwiczenie numer 1 ze strony 22;
- wykonać ćwiczenie nr 9 ze strony 26 (przy okazji wyrazów przeciwstawnych, poruszyliśmy na zajęciach temat emocji – stąd zasadność tego ćwiczenia).
Pozdrawiam i do zobaczenia.
Dagmara Szymańska-Żyglicki
Szanowni Rodzice,
Raz jeszcze przepraszam za moją absencję podczas oficjalnego rozpoczęcia roku szkolnego w dniu 17 sierpnia br.
24 sierpnia 2024
Lekcja 1
Temat: Wspomnienia z wakacji.
Nasze zajęcia rozpoczęły nie tradycyjnym apelem, po którym przeszliśmy do naszej klasy. Zaprezentowałam uczniom nasze podręczniki oraz rozdałam zeszyty.
Nasz podręcznik składa się z dwóch części, ale wytłumaczyłam uczniom, że drugą część będę przechowywała w klasie, żeby uniknąć sytuacji, że w styczniu nie będą Państwo w stanie go odnaleźć:-)
Na początku każdych zajęć w naszych zeszytach będzie zapisywany ich temat. Bardzo proszę, żeby temat zajęć był wpisany do zeszytu nawet podczas opuszczenia któryś zajęć (ja nigdy nie kasuję podsumowania zajęć na tej stronie).
Dziękuję wszystkim, którzy przynieśli pamiątki z wakacji i ciekawie o nich opowiadali.
Podczas zajęć przeczytałam uczniom opowiadanie „Powrót z wakacji” ze stron 11-12, a następnie odpowiadaliśmy na pytania do tekstu (strona 13).
O godzinie 13:00 rozpoczęliśmy próbę tańca na Dożynki, które odbędą się w ostatni weekend września.
Praca domowa na 7 września:
- przeczytać dwa razy całą czytankę, a później wybrać dwa akapity/paragrafy i nauczyć się ich wzorowo czytać:-);
- wykonać ćwiczenie ze strony 14 zgodnie z treścią (proszę o pokolorowanie tylko jednej formy ulubionego typu wakacji).
Pozdrawiam serdecznie
Dagmara Szymańska-Żyglicki